Artykuł sponsorowany

Jakie są aktualnie standardowe ceny złomu w Krakowie?

Jakie są aktualnie standardowe ceny złomu w Krakowie?

Ceny złomu w Krakowie i innych miastach Polski mogą się różnić, ale generalnie obserwujemy wzrost wartości tego surowca na rynku. Warto zatem przyjrzeć się aktualnym cenom złomu, aby ocenić, czy jest to dobry moment na jego sprzedaż. W artykule przedstawiamy aktualne ceny złomu w Krakowie oraz czynniki wpływające na ich kształtowanie.

Różnorodność cen w zależności od rodzaju złomu

Ceny złomu zależą przede wszystkim od rodzaju metalu, z którego jest wykonany. Najbardziej wartościowe są metale kolorowe, takie jak miedź, aluminium czy mosiądz. Aktualnie za kilogram miedzi można otrzymać około 20 - 25 zł, za aluminium około 4 - 6 zł, a za mosiądz około 10 - 12 zł. Złom stalowy jest mniej wartościowy – cena złomu w Krakowie wynosi średnio 0,50 - 2 zł za kilogram. Warto jednak pamiętać, że ceny te mogą się różnić w zależności od punktu skupu złomu oraz jego jakości.

Czynniki wpływające na ceny złomu

Ceny złomu są uzależnione od wielu czynników, zarówno lokalnych, jak i globalnych. Jednym z nich jest popyt na surowce wtórne, który rośnie wraz z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa. Im większy popyt, tym wyższe ceny złomu. Dodatkowo, na wartość złomu wpływają także wahania cen metali na światowych giełdach oraz kursy walut. W przypadku Polski istotne jest również tempo rozwoju gospodarczego kraju – im szybciej rośnie gospodarka, tym większe zapotrzebowanie na surowce wtórne, co przekłada się na wyższe ceny złomu.

Zmiany cen złomu w ostatnich latach

W ostatnich latach obserwujemy wzrost cen złomu, co jest związane z rosnącym popytem na surowce wtórne oraz zwiększoną świadomością ekologiczną społeczeństwa. W 2020 roku ceny złomu były wyższe niż w poprzednich latach, a tendencja ta utrzymuje się również w 2022 roku. Warto jednak pamiętać, że ceny te mogą się różnić w zależności od lokalizacji punktu skupu oraz aktualnej sytuacji rynkowej.

Podsumowując, aktualne ceny złomu w Krakowie są korzystne dla osób chcących sprzedać ten surowiec. Decydując się na sprzedaż złomu, warto jednak sprawdzić ceny w różnych punktach skupu oraz śledzić sytuację na rynku, aby wybrać najbardziej korzystny moment na sprzedaż.