Artykuł sponsorowany

Jakie są kryteria oceny jakości betonu u dostawcy?

Jakie są kryteria oceny jakości betonu u dostawcy?

Każdy, kto planuje budowę czy remont, z pewnością zastanawia się, jak wybrać odpowiedni beton oraz jak ocenić jego jakość. W przypadku tego materiału budowlanego, kluczowe znaczenie ma bowiem nie tylko cena, ale przede wszystkim właściwości oraz trwałość. W artykule przedstawiamy cztery główne kryteria oceny jakości betonu u dostawcy, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Certyfikaty i normy

Pierwszym krokiem w ocenie jakości betonu jest sprawdzenie certyfikatów oraz norm, które spełnia dany produkt. Dostawca powinien posiadać aktualne certyfikaty potwierdzające zgodność betonu z obowiązującymi standardami. Warto zwrócić uwagę na takie normy jak PN-B 06250 czy PN-B 06265, które określają wymagania dotyczące betonu towarowego oraz betonu samozagęszczalnego. Ponadto, sprawdzenie czy firma posiada certyfikat ISO 9001 może świadczyć o wysokim poziomie zarządzania jakością.

Klasa wytrzymałości

Kolejnym ważnym aspektem jest klasa wytrzymałości betonu. Klasa ta określa zdolność betonu do przenoszenia obciążeń oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Im wyższa klasa wytrzymałości, tym lepsze właściwości mechaniczne betonu. Wybierając beton, warto zwrócić uwagę na oznaczenia takie jak C16/20, C20/25 czy C30/37, które informują o minimalnej wytrzymałości na ściskanie betonu po 28 dniach utwardzania.

Konsystencja i gęstość

Konsystencja betonu ma kluczowe znaczenie dla jego właściwości oraz łatwości w użyciu. Beton o odpowiedniej konsystencji łatwo się układa, a jednocześnie jest odporny na segregację składników. Warto zwrócić uwagę na konsystencję betonu, która określana jest za pomocą tzw. stożka Abramsa. Im większy rozmiar stożka, tym większa płynność betonu. Dostawca betonu w Zgierzu powinien być w stanie dostarczyć beton o różnych konsystencjach, w zależności od potrzeb klienta.

Skład i jakość surowców

Ostatnim, ale nie mniej ważnym kryterium oceny jakości betonu jest skład oraz jakość surowców użytych do jego produkcji. Warto sprawdzić, czy dostawca stosuje wysokiej jakości cement, kruszywo oraz wodę. Ponadto, warto zwrócić uwagę na stosunek wody do cementu, który wpływa na wytrzymałość oraz trwałość betonu. Optymalny stosunek wody do cementu wynosi około 0,5, co oznacza, że na każdą część cementu przypada pół części wody. Dobry dostawca powinien być w stanie dostarczyć beton o różnych składach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta.