Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie diastemy?

Jak wygląda leczenie diastemy?

Diastema to nieestetyczna przerwa między zębami, która może wpłynąć na naszą pewność siebie i komfort życia. Zazwyczaj występuje między siekaczami górnymi, ale może pojawić się również w innych miejscach w jamie ustnej. Warto zatem poznać przyczyny powstawania diastemy oraz metody jej leczenia, aby móc podjąć decyzję o ewentualnym zabiegu.

Przyczyny powstawania diastemy

Diastema może mieć różne przyczyny, a jedną z najbardziej powszechnych jest niewłaściwy rozwój szczęki i zębów. W przypadku dzieci, diastema często jest wynikiem naturalnego procesu rozwoju i zanika samoistnie wraz z wiekiem. U dorosłych natomiast, przerwa między zębami może być spowodowana przez nadmierny wzrost błony śluzowej podnosowej, która oddziela siekacze górne. Inne czynniki wpływające na powstanie diastemy to m.in. nawyki takie jak ssanie kciuka, nieprawidłowe położenie języka podczas mówienia czy oddychania oraz brak lub utrata zębów.

Metody leczenia diastemy

W przypadku dzieci, stomatolog z Rzeszowa może zdecydować się poczekać na naturalny rozwój zębów i ewentualne zamknięcie diastemy. Jeśli jednak przerwa między zębami utrzymuje się również u dorosłych, istnieje kilka metod leczenia diastemy. Jednym z nich jest stosowanie aparatów ortodontycznych, które mają na celu przesunięcie zębów i zamknięcie luki. Inna metoda to użycie licówek – cienkich płyt ceramicznych, które nakłada się na powierzchnię zębów, zmieniając ich kształt i wielkość. 

Korzyści i ryzyko leczenia diastemy

Leczenie diastemy ma na celu poprawienie estetyki uśmiechu oraz funkcji zgryzu. Zamknięcie luki między zębami może przyczynić się do poprawy samooceny pacjenta oraz komfortu życia. Ponadto, leczenie diastemy może zapobiec problemom ze zdrowiem jamy ustnej, takim jak choroby przyzębia czy próchnica. Warto jednak pamiętać, że każda metoda leczenia wiąże się z pewnym ryzykiem. Stosowanie aparatów ortodontycznych może prowadzić do bólu czy podrażnienia dziąseł, a licówki czy implanty zębowe wymagają ingerencji w naturalną strukturę zęba.

Kiedy warto zdecydować się na leczenie diastemy?

Decyzja o leczeniu diastemy powinna być podjęta po konsultacji ze specjalistą. Ważne jest, aby dokładnie zbadać przyczyny powstawania luki między zębami oraz ocenić, czy leczenie jest konieczne i jakie metody będą najbardziej odpowiednie. W przypadku dzieci, często wystarczy poczekać na naturalny rozwój zębów. U dorosłych natomiast, warto rozważyć leczenie diastemy, jeśli wpływa ona negatywnie na jakość życia, estetykę uśmiechu czy zdrowie jamy ustnej.