Artykuł sponsorowany

Jak wybór drzwi garażowych wpływa na energooszczędność domu?

Jak wybór drzwi garażowych wpływa na energooszczędność domu?

Energooszczędność stała się jednym z kluczowych aspektów współczesnego budownictwa, wpływając na komfort mieszkańców, koszty eksploatacji oraz wpływ na środowisko naturalne. Wybór odpowiednich drzwi garażowych może znacząco przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej całego budynku. W poniższym artykule przedstawiamy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi garażowych oraz jakie rozwiązania proponują producenci.

Drzwi garażowe a energooszczędność domu. Co warto wiedzieć?

Pierwszym krokiem w wyborze energooszczędnych drzwi garażowych jest zwrócenie uwagi na materiały, z których są wykonane oraz ich konstrukcję. Drzwi wykonane z materiałów o wysokim współczynniku izolacji cieplnej, takich jak stal ocieplana pianką poliuretanową, drewno klejone warstwowo czy PVC, mogą znacząco zmniejszyć straty ciepła przez garaż. Ponadto warto zwrócić uwagę na uszczelki oraz system otwierania drzwi – im lepsza izolacja, tym mniejsze straty ciepła.

System otwierania drzwi garażowych również ma wpływ na ich energooszczędność. Drzwi segmentowe, które są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, składają się z kilku paneli połączonych zawiasami, co pozwala na otwieranie drzwi pionowo ku górze. Dzięki temu minimalizowane są straty ciepła wynikające z przewiewów oraz zwiększa się szczelność konstrukcji. Drzwi rolowane również mogą być energooszczędnym rozwiązaniem, jednak warto zwrócić uwagę na jakość materiałów oraz izolacyjność profili.

Nowoczesne drzwi garażowe coraz częściej wyposażane są w automatykę oraz systemy inteligentnego sterowania. Dzięki temu możliwe jest programowanie czasu otwarcia i zamknięcia drzwi, co może przyczynić się do zmniejszenia strat ciepła. Ponadto, niektóre systemy pozwalają na zdalne monitorowanie i sterowanie drzwiami za pomocą smartfona czy tabletu, co daje większą kontrolę nad funkcjonowaniem garażu i jego wpływem na energooszczędność domu.

Przy wyborze drzwi garażowych warto zwrócić uwagę na certyfikaty oraz gwarancje jakości oferowane przez producentów. Certyfikaty, takie jak np. CE, potwierdzają zgodność produktu z wymogami unijnymi w zakresie efektywności energetycznej oraz jakości wykonania. Gwarancje jakości, oferowane przez renomowanych producentów, świadczą o zaufaniu do własnych produktów oraz dają pewność, że drzwi będą spełniać swoje funkcje przez długi czas.