Artykuł sponsorowany

Jak działa miernik wilgotności ziarna?

Jak działa miernik wilgotności ziarna?

Mierniki wilgotności ziarna to niezastąpione narzędzia dla rolników, które pomagają w monitorowaniu jakości zbiorów. Poznaj zasadę ich działania oraz korzyści płynące z ich stosowania.

Zasada działania mierników wilgotności ziarna

Mierniki wilgotności ziarna działają na zasadzie pomiaru oporu elektrycznego, który jest związany z ilością wody zawartej w badanym materiale. W praktyce oznacza to, że im większa zawartość wody w ziarnie, tym mniejszy opór elektryczny i wyższy odczyt na mierniku. Urządzenia te są wyposażone w sondy pomiarowe, które wbija się w próbkę ziarna, a następnie dokonuje się pomiaru. Wynik jest wyświetlany na ekranie urządzenia, zwykle w procentach.

Kalibracja miernika i wpływ temperatury

Aby uzyskać dokładne wyniki pomiarów, miernik wilgotności ziarna należy odpowiednio skalibrować. Producenci urządzeń dostarczają instrukcje kalibracji oraz tabele konwersji dla poszczególnych gatunków zbóż. Ważne jest również uwzględnienie wpływu temperatury na wyniki pomiarów. Wysoka temperatura może wpłynąć na zmniejszenie oporu elektrycznego, co może prowadzić do przekłamań wyników. Dlatego niektóre mierniki są wyposażone w termometry, które umożliwiają korekcję wyników pomiarów.

Zastosowanie mierników wilgotności ziarna

Mierniki wilgotności ziarna są niezastąpione w rolnictwie, gdzie kontrola wilgotności zbiorów jest kluczowa dla ich jakości oraz długotrwałego przechowywania. Zbyt wysoka zawartość wody w ziarnie może prowadzić do rozwoju pleśni i bakterii, co z kolei może spowodować straty ekonomiczne. Ponadto, odpowiednia wilgotność ziarna jest ważna podczas suszenia zbiorów, gdyż pozwala na optymalne wykorzystanie energii oraz uniknięcie nadmiernego wysuszenia. Na rynku dostępne są różne modele mierników wilgotności ziarna, które różnią się między sobą zakresem pomiarowym, precyzją oraz dodatkowymi funkcjami. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto zwrócić uwagę na jego dokładność pomiarową oraz łatwość obsługi.

Korzyści płynące z używania mierników wilgotności ziarna

Stosowanie mierników wilgotności ziarna przynosi wiele korzyści dla rolników. Przede wszystkim pozwala na kontrolę jakości zbiorów oraz ich długotrwałe przechowywanie bez ryzyka utraty wartości. Ponadto, dzięki monitorowaniu wilgotności ziarna można zoptymalizować proces suszenia, co pozwala na oszczędność energii oraz uniknięcie nadmiernego wysuszenia. Wreszcie, odpowiednia wilgotność ziarna jest istotna również podczas sprzedaży, gdyż wpływa na cenę oraz jakość produktu.