Artykuł sponsorowany

Ścianki szczelne wciskane- do czego służą i jak się ich używa?

Ścianki szczelne wciskane- do czego służą i jak się ich używa?

Ścianki szczelne wciskane to innowacyjne rozwiązanie stosowane w budownictwie, które zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku. Dzięki swoim właściwościom, pozwalają na osiągnięcie wysokiej szczelności i stabilności gruntu, co jest kluczowe w przypadku wielu inwestycji.

Zastosowanie ścianek szczelnych wciskanych

Ścianki szczelne wciskane są stosowane przede wszystkim w budownictwie podziemnym, gdzie wymagane jest zabezpieczenie wykopów przed napływem wód gruntowych. Dzięki nim można realizować inwestycje takie jak parkingi podziemne, stacje metra czy tunele drogowe. Ponadto, ścianki te znajdują zastosowanie również w budownictwie hydrotechnicznym, gdzie służą do wzmacniania brzegów rzek, kanałów czy zbiorników retencyjnych. W ostatnich latach coraz częściej są one wykorzystywane także w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym jako tymczasowe lub trwałe konstrukcje wspierające ściany fundamentowe.

Technologia wykonania ścianek szczelnych wciskanych

Proces wykonania ścianek szczelnych wciskanych polega na wprowadzaniu do gruntu specjalnych płyt, które są łączone ze sobą na całej głębokości wykopu. Płyty te wykonane są z betonu, stali lub tworzyw sztucznych, a ich grubość oraz wymiary są dobierane indywidualnie, w zależności od wymagań konkretnego projektu. Wprowadzanie płyt odbywa się za pomocą specjalistycznych maszyn, takich jak młoty hydrauliczne czy wibracyjne, które umożliwiają precyzyjne i szybkie osadzenie elementów w gruncie. Ważnym etapem procesu jest również kontrola szczelności połączeń między płytami oraz ich prawidłowe ustawienie względem siebie.

Zalety stosowania ścianek szczelnych wciskanych

Jedną z głównych zalet stosowania ścianek szczelnych wciskanych jest ich wysoka efektywność w zakresie zabezpieczania wykopów przed napływem wód gruntowych. Dzięki temu możliwe jest realizowanie inwestycji w trudnych warunkach gruntowo-wodnych, bez konieczności stosowania dodatkowych metod odwodnienia czy zabezpieczania wykopów. Ponadto, ścianki te charakteryzują się dużą nośnością i stabilnością, co pozwala na ich zastosowanie jako konstrukcje wspierające nawet przy dużym obciążeniu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ścianki szczelne wciskane są rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, gdyż nie powodują zanieczyszczenia wód gruntowych ani emisji hałasu i drgań podczas procesu ich wykonania.