Artykuł sponsorowany

Na jakie parametry musisz zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki?

Na jakie parametry musisz zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki?

Wybór odpowiedniej sprężarki to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. Sprężarki w Żarach są dostępne w różnych modelach i o różnych parametrach, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W tym artykule przedstawiamy cztery kluczowe aspekty, które powinny być brane pod uwagę podczas zakupu sprężarki.

Przeczytaj również: Jakie narzędzia pneumatyczne warto wybrać?

Rodzaj sprężarki – tłokowa czy śrubowa

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniej sprężarki jest zrozumienie różnic między dwoma głównymi rodzajami sprężarek – tłokowych i śrubowych. Sprężarki tłokowe działają na zasadzie tłoka, który porusza się w cylindrze i kompresuje powietrze. Są one najbardziej popularne wśród użytkowników domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, ze względu na ich niższy koszt i prostotę obsługi. Sprężarki śrubowe natomiast są bardziej zaawansowane technologicznie i wykorzystują dwa wirujące śruby do kompresji powietrza. Są one bardziej wydajne energetycznie oraz cichsze w pracy, co sprawia, że są idealne dla dużych zakładów przemysłowych.

Pojemność zbiornika

Kolejnym istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest pojemność zbiornika sprężarki. Zbiornik służy do gromadzenia skompresowanego powietrza, które następnie jest wykorzystywane przez narzędzia pneumatyczne. Im większa pojemność zbiornika, tym dłużej można korzystać z narzędzi bez konieczności uruchamiania sprężarki. Dla użytkowników domowych wystarczająca będzie sprężarka o pojemności zbiornika od 25 do 50 litrów, natomiast dla profesjonalistów warto rozważyć zakup sprężarki o większej pojemności, nawet do 500 litrów.

Moc silnika i ciśnienie robocze

Moc silnika oraz ciśnienie robocze to kolejne parametry, które mają wpływ na wydajność i możliwości sprężarki w Żarach. Moc silnika określa, jak szybko sprężarka jest w stanie napełnić zbiornik powietrzem, a ciśnienie robocze informuje o maksymalnym ciśnieniu, jakie może osiągnąć skompresowane powietrze. Dla typowych zastosowań domowych wystarczy sprężarka o mocy silnika od 0,5 do 2 kW oraz ciśnieniu roboczym od 6 do 10 barów. W przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań, takich jak w przemyśle czy warsztatach samochodowych, warto rozważyć zakup sprężarki o większej mocy i wyższym ciśnieniu roboczym.