Artykuł sponsorowany

Na czym polega usługa cynkowania ogniowego?

Na czym polega usługa cynkowania ogniowego?

Cynkowanie ogniowe to wyjątkowo skuteczna metoda zabezpieczania przed korozją, stosowana przede wszystkim w przypadku konstrukcji stalowych. W artykule przedstawimy kluczowe informacje na temat tego procesu, jego zalet oraz zastosowań w różnych branżach. Zapraszamy do lektury!

Proces cynkowania ogniowego

Cynkowanie ogniowe polega na pokrywaniu powierzchni stalowych warstwą cynku, która chroni je przed korozją. Proces ten odbywa się poprzez zanurzenie elementów stalowych w roztopionym cynku o temperaturze około 450 stopni Celsjusza. Aby uzyskać jeszcze lepszą ochronę, stosuje się również cynkowanie z dodatkiem około 5% aluminium, znane jako alucynkowanie, szczególnie korzystne w środowiskach o wysokiej agresywności chemicznej. Przed zanurzeniem, konstrukcje są odpowiednio przygotowywane - oczyszczane z rdzy, tłuszczów oraz innych zanieczyszczeń.

Zalety cynkowania ogniowego

Cynkowanie ogniowe ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to jedna z najbardziej popularnych metod ochrony przed korozją. Metoda ta zapewnia nie tylko długotrwałą ochronę przed korozją - nawet do 50 lat, ale jest też niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zastosowaniu alucynkowania, ochrona przed korozją jest jeszcze bardziej skuteczna, szczególnie w bardziej agresywnych środowiskach chemicznych. Cynkowanie ogniowe jest również metodą ekologiczną, szybką i ekonomiczną.

Zastosowania cynkowania ogniowego

Cynkowanie ogniowe znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach, przede wszystkim tam, gdzie konstrukcje stalowe są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Zastosowania obejmują konstrukcje budowlane, przemysłowe, infrastrukturalne oraz transportowe. Metoda ta może być stosowana zarówno do elementów nowych, jak i już istniejących konstrukcji.

Cynkowanie ogniowe a inne metody ochrony przed korozją

Cynkowanie ogniowe może być także łączone z innymi metodami ochrony, takimi jak malowanie czy powlekanie proszkowe, tworząc tzw. systemy duplex, które charakteryzują się jeszcze większą trwałością i odpornością. Innowacje technologiczne, jak nowoczesne systemy kontroli jakości oraz automatyzacja procesów, sprawiają, że cynkowanie ogniowe staje się coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do innych metod ochrony przed korozją. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, ważne jest wybranie odpowiedniego wykonawcy cynkowania ogniowego. Należy zwrócić uwagę na doświadczenie, certyfikaty, referencje oraz jakość używanego cynku i stosowane technologie.