Artykuł sponsorowany

Kiedy stosuje się piankę ognioodporną?

Kiedy stosuje się piankę ognioodporną?

Pianka ognioodporna to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w budownictwie i przemyśle. Dzięki swoim właściwościom, pozwala na zabezpieczenie przed pożarem i zmniejszenie ryzyka jego powstania. W poniższym artykule dowiesz się, w jakich sytuacjach warto zastosować piankę ognioodporną, jakie są jej zalety oraz jakie normy musi spełniać.

Jakie zastosowania znajduje pianka ognioodporna?

Pierwszym zastosowaniem pianki ognioodpornej jest zabezpieczanie konstrukcji stalowych przed działaniem wysokich temperatur podczas pożaru. Stal może stracić swoje właściwości nośne już przy temperaturze około 500 stopni Celsjusza, co prowadzi do zawalenia budynku. Pianka ognioodporna tworzy warstwę izolacyjną na powierzchni stali, która opóźnia wzrost temperatury i przedłuża czas, w którym konstrukcja zachowuje swoje właściwości. Dzięki temu ewakuacja ludzi oraz interwencja straży pożarnej staje się bezpieczniejsza i bardziej efektywna.

Kolejnym obszarem zastosowania pianki ognioodpornej Grafen B1 w Dzierżoniowie i nie tylko jest izolacja przegród budowlanych, takich jak ściany działowe czy stropy. Pianka tworzy szczelną warstwę izolacyjną, która ogranicza rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu pomiędzy pomieszczeniami. W przypadku pożaru, opóźnienie rozprzestrzeniania się płomieni może uratować życie ludzi znajdujących się w budynku. Ponadto, pianka ognioodporna poprawia także izolację akustyczną przegród, co jest dodatkowym atutem tego materiału.

Stosowanie pianki ognioodpornej musi być zgodne z obowiązującymi normami i wymaganiami prawno-budowlanymi. W Polsce obowiązuje norma PN-B 02867, która określa wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej konstrukcji budowlanych. Pianka powinna posiadać certyfikat potwierdzający jej właściwości ognioodporne oraz spełniać wymagania klasy reakcji na ogień. Ważne jest również stosowanie się do zaleceń producenta podczas aplikacji pianki, aby zapewnić jej skuteczność oraz długotrwałe działanie.

Warto zainwestować w piankę ognioodporną, aby zwiększyć bezpieczeństwo budynków oraz chronić życie i zdrowie osób przebywających w nich. Dzięki swoim właściwościom, pianka ognioodporna może znacząco opóźnić rozprzestrzenianie się ognia oraz ułatwić ewakuację i działania służb ratowniczych. Pamiętajmy jednak, że stosowanie tego materiału musi być zgodne z obowiązującymi normami oraz wymaganiami prawno-budowlanymi.