Artykuł sponsorowany

Jakiego sprzętu nie może zabraknąć w centrum tokarskim?

Jakiego sprzętu nie może zabraknąć w centrum tokarskim?

Centrum tokarskie to miejsce, w którym profesjonaliści i pasjonaci obróbki skrawaniem mogą realizować swoje projekty. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie warsztatu. W poniższym artykule przedstawiamy kluczowe elementy, które powinny znaleźć się w każdym centrum tokarskim.

Przeczytaj również: Jak często powinno się powtarzać szkolenia bhp?

Jakie maszyny są podstawą każdego warsztatu tokarskiego?

Podstawowym wyposażeniem każdego warsztatu tokarskiego są oczywiście tokarki. W zależności od potrzeb oraz rodzaju obrabianych materiałów, można wybrać między tokarkami konwencjonalnymi a CNC. Tokarki konwencjonalne są tańsze i łatwiejsze w obsłudze, jednakże ich możliwości są ograniczone. Z kolei tokarki CNC oferują większą precyzję i powtarzalność, co jest niezbędne przy produkcji seryjnej. Oprócz tokarek warto zainwestować także w frezarki, szlifierki czy wiertarki stołowe, które poszerzą możliwości realizacji różnorodnych zadań.

Przeczytaj również: Jakiego osprzętu należy używać podczas pracy z prasonożycami?

W centrum tokarskim niezbędne są odpowiednie narzędzia do mocowania detali. Do tego celu służą m.in. imadła, łączniki, uchwyty tokarskie czy talerze mocujące. Imadła są wykorzystywane do mocowania detali o różnych kształtach i wielkościach, a ich główną zaletą jest łatwość regulacji siły ścisku. Łączniki i uchwyty tokarskie pozwalają na mocowanie detali o bardziej skomplikowanych kształtach, wymagających precyzyjnego ustawienia. Talerze mocujące są niezbędne przy obróbce większych elementów, które nie mogą być zamocowane w imadle czy uchwycie.

Przeczytaj również: Jak często należy przeprowadzać ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy?

Jakie narzędzia skrawające są niezbędne w centrum tokarskim?

Oprócz maszyn i systemów mocowania, ważnym elementem wyposażenia centrum tokarskiego są narzędzia skrawające. Wśród nich warto wymienić noże tokarskie, frezy, wiertła czy gwintowniki. Noże tokarskie są podstawowym narzędziem do obróbki skrawaniem, a ich rodzaj oraz kształt zależy od materiału oraz rodzaju obróbki. Frezy służą do wykonywania rowków, żłobień czy kształtowania powierzchni detalu, natomiast wiertła umożliwiają wykonanie otworów o różnych średnicach. Gwintowniki pozwalają na wytwarzanie gwintów wewnętrznych i zewnętrznych na detalach.