Artykuł sponsorowany

Jakie są najważniejsze certyfikaty energetyczne?

Jakie są najważniejsze certyfikaty energetyczne?

Certyfikaty energetyczne odgrywają kluczową rolę w procesie budowy, sprzedaży i wynajmu nieruchomości. W Warszawie, stolicy Polski, rynek nieruchomości rośnie w szybkim tempie, a właściciele domów i mieszkań muszą spełniać coraz wyższe wymagania energetyczne. W tym artykule przyjrzymy się trzem najważniejszym certyfikatom energetycznym, które mają istotne znaczenie dla warszawskiego rynku nieruchomości.

Przeczytaj również: Hurtownia papieru - zaufaj specjalistom

Certyfikat energetyczny budynku

Certyfikat energetyczny w Warszawie to dokument potwierdzający jego charakterystykę energetyczną. Zawiera informacje na temat zapotrzebowania na energię, efektywności energetycznej oraz emisji CO2. W Polsce, w tym także w Warszawie, certyfikat energetyczny jest obowiązkowy dla wszystkich nowo wybudowanych budynków oraz tych, które są oferowane na sprzedaż lub wynajem. Celem tego dokumentu jest promowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie oraz informowanie potencjalnych nabywców o kosztach związanych z eksploatacją nieruchomości.

Przeczytaj również: Jak zaplanować budowę hali produkcyjnej, aby była przyjazna dla środowiska?

Certyfikacja BREEAM

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to międzynarodowy system oceny i certyfikacji budynków pod względem ich wpływu na środowisko. System ten został opracowany w Wielkiej Brytanii, ale jest stosowany również w Polsce, w tym w Warszawie. Certyfikacja BREEAM ocenia budynki pod względem takich kategorii jak energia, woda, materiały, odpady, zdrowie i komfort użytkowników, transport czy zarządzanie ekologiczne. Certyfikat BREEAM może być przyznany zarówno dla nowych, jak i istniejących budynków.

Przeczytaj również: Czym wyróżniają się tynki perlitowe?

Certyfikacja LEED

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to kolejny międzynarodowy system oceny i certyfikacji zrównoważonego budownictwa. Opracowany przez amerykańską organizację US Green Building Council, LEED ocenia budynki pod względem efektywności energetycznej, wykorzystania wody, jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń czy materiałów użytych do budowy. W Warszawie coraz więcej inwestorów decyduje się na realizację projektów zgodnych z wymaganiami certyfikacji LEED, co przekłada się na rosnącą liczbę ekologicznych i energooszczędnych budynków. Podsumowując, certyfikaty energetyczne są niezbędnym elementem procesu budowy oraz transakcji nieruchomościami w Warszawie. Certyfikat energetyczny budynku, certyfikacja BREEAM oraz LEED to trzy najważniejsze dokumenty, które potwierdzają wysoką jakość energetyczną i ekologiczną nieruchomości.