Artykuł sponsorowany

Jakie są elementy wewnętrznej instalacji elektrycznej?

Jakie są elementy wewnętrznej instalacji elektrycznej?

Podstawowym elementem każdej instalacji elektrycznej są przewody i kable, które służą do przesyłania energii elektrycznej. Wyróżniamy przewody ochronne, zerowe, fazowe oraz uziemiające. Przewody ochronne (PE) mają na celu ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, zerowe (N) służą do zamknięcia obwodu elektrycznego, a fazowe (L) dostarczają energię do odbiorników. Przewód uziemiający (PEN) pełni funkcję zarówno przewodu ochronnego, jak i zerowego. 

Przeczytaj również: Do czego służą wyłączniki nadprądowe?

Gniazda elektryczne

Gniazda elektryczne to kolejny ważny element instalacji, który pozwala na podłączenie różnych urządzeń do sieci energetycznej. W Polsce najpopularniejszym typem gniazd są te z bolcem uziemiającym. Gniazda mogą być pojedyncze lub wielokrotne, a ich rozmieszczenie powinno być przemyślane pod kątem potrzeb użytkowników oraz wymagań technicznych. Warto również zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są gniazda - najlepsze są te z tworzyw sztucznych odpornych na działanie wysokich temperatur oraz wilgoci.

Aparatura modułowa

Aparatura modułowa to elementy instalacji elektrycznej montowane w rozdzielniach i szafkach. Wśród nich znajdują się między innymi wyłączniki nadprądowe, które chronią instalację przed przeciążeniem oraz zwarciem. Wyłączniki różnicowoprądowe zabezpieczają przed porażeniem prądem elektrycznym, a bezpieczniki topikowe służą do ochrony poszczególnych obwodów. Ponadto, w aparaturze modułowej znajdują się również liczniki energii elektrycznej, które rejestrują zużycie prądu przez odbiorniki.

Oświetlenie

Ważnym elementem wewnętrznej instalacji elektrycznej jest odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Wyróżniamy oświetlenie ogólne, punktowe oraz awaryjne. Oświetlenie ogólne ma za zadanie równomierne rozproszenie światła w całym pomieszczeniu, natomiast punktowe skupia się na konkretnym miejscu, np. nad stołem czy biurkiem. Oświetlenie awaryjne jest niezbędne w przypadku awarii zasilania i pozwala na ewakuację z budynku. Dobór odpowiednich źródeł światła oraz ich rozmieszczenie wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń oraz bezpieczeństwo.

Instalacja automatyki budynkowej

Coraz częściej w nowoczesnych instalacjach elektrycznych stosuje się automatykę budynkową, która pozwala na zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją czy roletami zewnętrznymi. Systemy te pozwalają na oszczędność energii oraz zwiększenie komfortu mieszkańców. Automatyka budynkowa może być zarządzana za pomocą paneli dotykowych, smartfonów czy tabletów, co daje możliwość kontroli nad instalacją nawet podczas nieobecności w domu.