Artykuł sponsorowany

Jakie cechy powinna mieć owijka paletowa?

Jakie cechy powinna mieć owijka paletowa?

Owijka paletowa to niezbędny element w procesie pakowania i transportu towarów. Dzięki niej zabezpieczamy ładunek przed uszkodzeniami, wilgocią czy kurzem. Wybór odpowiedniej owijki jest kluczowy dla zachowania właściwego poziomu ochrony, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, które powinien posiadać ten produkt.

Rodzaje owijek paletowych i ich zastosowanie

Owijki paletowe występują w różnych rodzajach, które można dopasować do konkretnych potrzeb. Najpopularniejszymi są owijki stretch, wykonane z polietylenu niskiej gęstości (LDPE). Są one elastyczne, przylegające do powierzchni oraz odporne na rozciąganie. Innym rodzajem są owijki termokurczliwe, które kurczą się pod wpływem wysokiej temperatury, tworząc szczelne opakowanie. Ostatnim typem są owijki siatkowe, które zapewniają dobrą wentylację ładunku oraz są odpowiednie dla towarów o dużej masie.

Jakie są właściwości owijek paletowych?

Kluczowym parametrem owijki paletowej jest jej siła rozciągania oraz przyleganie. Siła rozciągania to zdolność owijki do utrzymania swojego kształtu podczas rozciągania, co pozwala na pewne zabezpieczenie ładunku. Wysoka siła rozciągania sprawia, że owijka jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Przyleganie to zdolność owijki do przylegania do powierzchni palety oraz samej siebie, co zapewnia stabilność ładunku. Warto wybierać produkty o wysokim przyleganiu, aby uniknąć przemieszczenia się towarów.

Owijka paletowa powinna być odporna na różne warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, deszcz czy mróz. Wysoka jakość owijki sprawia, że nie ulega ona uszkodzeniom pod wpływem tych czynników. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odporność owijki na promieniowanie UV, zwłaszcza jeśli ładunek ma być przechowywany na zewnątrz. Promieniowanie UV może osłabić strukturę owijki, co prowadzi do zmniejszenia jej właściwości ochronnych.

Grubość i szerokość owijki paletowej mają duży wpływ na jej właściwości ochronne oraz wydajność użytkowania. Grubsza owijka zapewnia lepszą ochronę ładunku, ale jednocześnie jest trudniejsza w aplikacji oraz droższa. Szerokość owijki dobierana jest zazwyczaj do wymiarów palety – im większa paleta, tym szersza powinna być owijka. Warto jednak pamiętać, że zbyt szeroka owijka może utrudniać proces pakowania, a zbyt wąska nie zapewni odpowiedniej ochrony.