Artykuł sponsorowany

Jaką dachówkę wybrać na dach?

Jaką dachówkę wybrać na dach?

Wybór odpowiedniej dachówki jest kluczowy dla trwałości i estetyki naszego domu. Wśród szerokiej gamy materiałów dostępnych na rynku, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję. W tym artykule przedstawimy rodzaje dachówek, czynniki wpływające na wybór oraz porady dotyczące zakupu.

Przeczytaj również: Jak dopasować uszczelkę do niewymiarowych rozmiarów?

Rodzaje dachówek

Dachówki możemy podzielić na trzy główne grupy ze względu na materiał, z którego są wykonane. Pierwsza z nich to dachówki ceramiczne, produkowane z naturalnej gliny, które charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Druga grupa to dachówki betonowe, wykonane z mieszanki cementu, piasku i wody. Są one tańsze od ceramicznych, ale również mniej trwałe. Ostatnia grupa to dachówki metalowe, które są lekkie, łatwe w montażu i wykonywane z różnych rodzajów blachy. Każdy z tych rodzajów posiada swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie przeanalizować potrzeby naszego domu przed podjęciem decyzji.

Czym się kierować przy wyborze dachówki na dach?

Przy wyborze dachówki należy uwzględnić kilka istotnych czynników. Po pierwsze, kształt i konstrukcja dachu – niektóre rodzaje dachówek lepiej sprawdzą się na dachach w Jadowie o skomplikowanej geometrii, inne zaś na prostszych konstrukcjach. Po drugie, klimat i warunki atmosferyczne – w Polsce warto wybierać materiały odporne na niskie temperatury, wilgoć i silne wiatry. Po trzecie, estetyka – dachówka powinna komponować się z resztą elewacji oraz otoczeniem domu.

Porady dotyczące zakupu

Przed zakupem dachówki warto zasięgnąć opinii ekspertów oraz sprawdzić referencje producenta. Dobrym pomysłem jest również porównanie cen różnych rodzajów dachówek oraz skonsultowanie się z fachowcem odnośnie kosztów montażu i ewentualnych dodatkowych prac. Ponadto, warto zwrócić uwagę na gwarancję oferowaną przez producenta oraz dostępność serwisu posprzedażowego. Pamiętajmy również, że tani materiał nie zawsze oznacza niższą jakość – warto poszukać promocji lub wyprzedaży, które pozwolą nam zaoszczędzić na zakupie dachówki bez rezygnacji z jakości.

Warto zainwestować czas i środki w odpowiedni dobór dachówki, gdyż jest to element, który będzie służył nam przez wiele lat. Starannie przemyślany wybór pozwoli nam cieszyć się estetyką oraz niezawodnością naszego domu przez długie lata.