Artykuł sponsorowany

Jak radzić sobie z trudnościami przy tapetowaniu dużych powierzchni, takimi jak narożniki czy wystające elementy?

Jak radzić sobie z trudnościami przy tapetowaniu dużych powierzchni, takimi jak narożniki czy wystające elementy?

Tapetowanie ścian to popularny sposób na odświeżenie wnętrza, jednak może sprawić wiele problemów, zwłaszcza gdy musimy zmierzyć się z tapetowaniem dużych powierzchni czy trudnych narożników. Wystające elementy, takie jak rury czy gniazdka elektryczne, również mogą stanowić wyzwanie dla osób, które nie mają doświadczenia w tapetowaniu. Warto poznać kilka praktycznych porad, które ułatwią nam pracę i pozwolą osiągnąć zadowalający efekt. W tym artykule przedstawiamy cztery kluczowe zagadnienia, które pomogą Ci uporać się z trudnościami związanymi z tapetowaniem dużych powierzchni.

Dokładne przygotowanie ścian

Pierwszym krokiem do sukcesu jest właściwe przygotowanie ścian. Powierzchnia powinna być czysta, sucha i gładka. Usuń wszelkie resztki starej tapety, farby czy tynku. W przypadku występujących ubytków czy nierówności warto je wypełnić szpachlą i dobrze wyszlifować. Jeśli ściana jest bardzo chłonna, można ją pokryć warstwą podkładu gruntującego, który zapewni lepszą przyczepność tapety. Warto również zastosować taśmę malarską w miejscach, gdzie tapeta ma się łączyć z innymi powierzchniami, takimi jak listwy przypodłogowe czy framugi okien.

Tapetowanie w narożnikach

Narożniki to miejsca, które często sprawiają najwięcej problemów podczas tapetowania dużych powierzchni. Aby uniknąć pęknięć czy fałd na tapetach, warto zastosować kilka sprawdzonych technik. Przede wszystkim, należy dokładnie zmierzyć odległość od ostatniej pełnej długości tapety do narożnika i dodać około 2 cm na zakładkę. Następnie, należy przygotować odpowiedni pasek tapety, który będzie się łączył z poprzednim. Ważne jest również, aby nie nakładać zbyt dużo kleju na krawędziach.

Obróbka wystających elementów

Wystające elementy, takie jak rury czy gniazdka elektryczne, mogą stanowić wyzwanie dla osób tapetujących. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z tymi trudnościami jest wykonanie nacięć w tapetach w miejscach, gdzie znajdują się te elementy. Należy jednak pamiętać, aby nie nacinać tapety zbyt głęboko – wystarczy delikatne nacięcie, które pozwoli nam dopasować tapetę do kształtu wystającego elementu. Po przyklejeniu tapety wokół elementu, warto zastosować nożyk do tapet, aby delikatnie obciąć nadmiar materiału.

Dopasowanie wzoru tapety

W przypadku tapet z wyraźnym wzorem, bardzo ważne jest dopasowanie go na całej powierzchni ściany. Aby to zrobić, należy zacząć od znalezienia odpowiedniego punktu startowego – może to być narożnik, środek ściany czy inny wybrany element. Następnie, należy przygotować kolejne paski tapety w taki sposób, aby wzór na nich się zgadzał.