Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo stosować azot w płynie na zboża?

Jak prawidłowo stosować azot w płynie na zboża?

Azot w płynie to niezbędny składnik nawozów stosowanych w uprawie zbóż. Jego odpowiednie dawkowanie i stosowanie ma kluczowe znaczenie dla plonowania i jakości ziarna. Poznaj zasady prawidłowego stosowania azotu w płynie oraz jak wpływa na rozwój roślin.

Wybór odpowiedniego nawozu azotowego i dawkowanie

Azot w płynie dostępny jest na rynku w różnych formach, takich jak mocznik, saletra amonowa czy azotan amonowy. Wybór odpowiedniego nawozu azotowego zależy od rodzaju gleby, uprawianej rośliny oraz warunków klimatycznych. Mocznik jest polecany na gleby lekkie, o niskiej zawartości próchnicy, natomiast saletra amonowa sprawdza się na glebach cięższych, o wyższej zawartości próchnicy. Azotan amonowy jest dobrym rozwiązaniem dla gleb o neutralnym odczynie, a także w przypadku uprawy zbóż ozimych. Azot w płynie w Szczecinie jest łatwo dostępny w specjalistycznych sklepach ogrodniczych i rolniczych.

Ważne jest też odpowiednie dawkowanie. Zbyt mała ilość azotu może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, natomiast zbyt duża dawka może spowodować nadmierne rozrastanie się masy zielonej kosztem plonowania. Dawkowanie azotu w płynie powinno być dostosowane do potrzeb konkretnej uprawy oraz gleby, a także uwzględniać ilość azotu dostarczanego przez inne nawozy. W przypadku zbóż ozimych, zaleca się stosowanie dawek rzędu 120–180 kg N/ha, natomiast dla zbóż jarych – 60–120 kg N/ha.

Optymalny czas aplikacji i technika aplikacji

Wybór odpowiedniego nawozu azotowego stosując nawóz w okresie intensywnego wzrostu roślin, gdy zapotrzebowanie na azot jest największe. W przypadku zbóż ozimych, optymalnym terminem jest stadium krzewienia się, natomiast dla zbóż jarych – początek fazy strzelania w źdźbło. Warto również pamiętać o odpowiednich warunkach pogodowych podczas aplikacji – najlepiej wykonać zabieg w dni bezwietrzne i bez opadów.

Sposób aplikacji azotu w płynie ma wpływ na jego skuteczność i efektywność działania. Aplikacja za pomocą opryskiwacza jest najbardziej powszechna, jednak należy zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie dysz oraz ciśnienie robocze, aby zapewnić równomierne pokrycie roślin nawozem. Alternatywą jest stosowanie techniki rzędowej, która pozwala na precyzyjne dostarczenie nawozu bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin. W przypadku tej metody, istotne jest również zachowanie odpowiedniej głębokości aplikacji oraz odległości między rzędami.