Artykuł sponsorowany

Jak działa skup kabli? - Poradnik

Jak działa skup kabli? - Poradnik

Skup kabli to miejsce, gdzie można sprzedać zużyte kable i przewody elektryczne w celu ich dalszego przetworzenia i odzysku surowców wtórnych. W Polsce funkcjonuje wiele takich firm, które oferują atrakcyjne ceny za metr bieżący kabli oraz inne elementy instalacji elektrycznych. Działalność taka ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale także ekologiczny, gdyż przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska oraz do ograniczenia wydobycia nowych surowców. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega proces skupu kabli, jakie materiały są przyjmowane oraz jakie korzyści płyną z tego rodzaju działalności.

Rodzaje kabli przyjmowanych przez skupy

Skupy kabli przyjmują różnego rodzaju przewody elektryczne, zarówno te pochodzące z demontażu instalacji elektrycznych, jak i te będące odpadami produkcyjnymi. Najbardziej poszukiwane są kable miedziane, ze względu na wysoką wartość tego surowca na rynku wtórnym. Przyjmowane są również kable aluminiowe, stalowe czy mosiężne. Ważne jest jednak, aby kable były wolne od zanieczyszczeń, takich jak izolacja czy osłony metalowe. Warto także pamiętać, że cena za dany kabel zależy od jego rodzaju, jakości oraz wagi.

Proces przygotowania kabli do sprzedaży

Zanim kable trafią do skupu, należy je odpowiednio przygotować. Najważniejszym etapem jest oddzielenie metali od izolacji i innych elementów. Można to zrobić ręcznie, za pomocą noża czy specjalnych narzędzi do zdejmowania izolacji, jednak jest to czasochłonne i pracochłonne. Alternatywą są maszyny do recyklingu kabli, które automatycznie oddzielają miedź od izolacji, znacznie przyspieszając proces. Warto również posortować kable według rodzaju metalu oraz grubości przewodów, gdyż może to wpłynąć na ostateczną cenę oferowaną przez skup. Jeśli chodzi o renomowany skup kabli, Inowrocław i okolice to rejon działania specjalistów takich jak EcoRecykl.

Cennik i wycena kabli w skupie

Ceny kabli w skupach zależą od wielu czynników, takich jak aktualne ceny surowców na rynkach światowych, stan kabli oraz ich rodzaj. Skupy często oferują wyższe ceny za kable miedziane niż za aluminiowe czy stalowe, ze względu na większą wartość miedzi. Ponadto, im większa zawartość metalu w kablu i mniejsza ilość izolacji czy innych zanieczyszczeń, tym wyższa cena. Warto więc przed sprzedażą sprawdzić aktualny cennik skupu kabli oraz porównać oferty różnych firm, aby uzyskać jak najkorzystniejszą cenę.