Artykuł sponsorowany

Jak dbać o sprawność i trwałość drzwi tarasowych przesuwnych?

Jak dbać o sprawność i trwałość drzwi tarasowych przesuwnych?

Drzwi tarasowe przesuwne to popularne rozwiązanie w nowoczesnych domach, które łączy wnętrze z przestrzenią na zewnątrz. Aby cieszyć się ich funkcjonalnością przez długie lata, warto zadbać o odpowiednią konserwację oraz regularne czyszczenie. 

Czyszczenie i konserwacja profili

Pierwszym etapem dbania o drzwi tarasowe przesuwne jest regularne czyszczenie profili. Profil to ramy, w których osadzone są szyby oraz mechanizmy odpowiedzialne za przesuwanie drzwi. W przypadku profili wykonanych z aluminium czy PVC wystarczy użyć miękkiej ściereczki oraz łagodnego środka myjącego. Należy unikać używania szorstkich gąbek czy agresywnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię profili. 

Konserwacja okuć i mechanizmów

Drugim ważnym elementem pielęgnacji drzwi tarasowych przesuwnych jest konserwacja okuć i mechanizmów. Okucia to elementy, które łączą poszczególne części drzwi, takie jak zawiasy, zamki czy klamki. Warto regularnie sprawdzać ich stan oraz smarować je specjalistycznym smarem do okuć, aby zapewnić ich płynną pracę. Mechanizmy odpowiedzialne za przesuwanie drzwi również wymagają regularnej konserwacji. W przypadku systemów na rolkach warto sprawdzić stan kółek oraz oczyścić prowadnice z zabrudzeń. 

Dbaj o uszczelki

Uszczelki w drzwiach tarasowych przesuwnych pełnią kluczową rolę – zapewniają szczelność oraz izolację termiczną i akustyczną. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o ich stan. Regularnie sprawdzaj uszczelki pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy zużycia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, warto wymienić uszczelkę na nową, aby uniknąć problemów z wilgocią czy utratą ciepła. Ponadto warto stosować specjalne preparaty do konserwacji uszczelek, które przedłużą ich żywotność oraz zapewnią lepszą elastyczność.

Zabezpieczanie przed czynnikami atmosferycznymi

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem dbania o drzwi tarasowe przesuwne jest zabezpieczanie ich przed działaniem czynników atmosferycznych. W przypadku profili aluminiowych czy PVC wystarczy regularne czyszczenie, aby zapewnić im trwałość. Drzwi drewniane wymagają jednak dodatkowej ochrony. Warto zastosować impregnaty do drewna, które zabezpieczą je przed wilgocią, promieniowaniem UV czy działaniem grzybów i owadów. Ponadto warto pamiętać o zabezpieczeniu drzwi przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak uderzenia czy zarysowania, stosując specjalne osłony czy folie ochronne.