Artykuł sponsorowany

Jak dbać o nowo założony ogród?

Jak dbać o nowo założony ogród?

Zakładanie ogrodów to coraz bardziej popularna usługa, która pozwala na stworzenie pięknej, zielonej przestrzeni wokół domu. Jednak po założeniu ogrodu, ważne jest, aby odpowiednio o niego dbać, aby rośliny mogły zdrowo rosnąć i kwitnąć. W tym artykule podpowiemy, jak pielęgnować swój nowo założony ogród i uniknąć typowych błędów początkujących ogrodników.

Podlewanie - klucz do zdrowego wzrostu roślin

Podlewanie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowy rozwój roślin w ogrodzie. W pierwszych tygodniach po założeniu ogrodu, należy szczególnie uważnie obserwować stan gleby i dostosować ilość podlewania do potrzeb roślin. Warto pamiętać, że nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, dlatego lepiej podlewać umiarkowanie, ale regularnie. Najlepszym czasem na podlewanie jest poranek lub wieczór, gdy słońce nie jest już tak intensywne. W przypadku trawnika, zaleca się podlewanie co 2–3 dni w okresie intensywnego wzrostu.

Nawożenie - wsparcie dla roślin

Nowo założony ogród potrzebuje odpowiedniego nawożenia, aby rośliny mogły zdrowo rosnąć i kwitnąć. Warto zainwestować w wysokiej jakości nawóz, który dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych. Nawozy można podzielić na organiczne, takie jak kompost czy obornik, oraz mineralne, które dostarczają roślinom konkretnych składników, takich jak azot, fosfor czy potas. Ważne jest, aby stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta i nie przesadzać z ich ilością, gdyż może to prowadzić do przekarmienia roślin. Jeśli zakładaniem ogrodu w Krakowie zajmowała się profesjonalna firma, warto skorzystać z jej usług w zakresie nawożenia czy późniejsze pielęgnacji.

Pielęgnacja roślin - dbanie o wygląd ogrodu

Odpowiednia pielęgnacja roślin jest kluczowa dla utrzymania pięknego wyglądu ogrodu. W przypadku drzew i krzewów warto przeprowadzać regularne przycinanie, które pozwoli na zachowanie odpowiedniej formy i zdrowego wzrostu. Przycinanie należy wykonywać w określonym czasie w zależności od gatunku rośliny – niektóre najlepiej przycinać wczesną wiosną, inne późną jesienią. W przypadku kwiatów warto usunąć przekwitłe kwiatostany, co spowoduje dłuższe kwitnienie i ładniejszy wygląd roślin. Regularne usuwanie chwastów to również ważny element pielęgnacji ogrodu, gdyż pozwala na zachowanie porządku i zapewnia lepsze warunki wzrostu dla uprawianych roślin.