Artykuł sponsorowany

Ile trwa budowa hali magazynowej?

Ile trwa budowa hali magazynowej?

Budowa hali magazynowej to istotny element dla rozwoju przedsiębiorstw, który może zdecydować o sukcesie logistycznym i operacyjnym firmy. Czas realizacji tego typu inwestycji jest kluczowy dla właścicieli, którzy chcą jak najszybciej zacząć korzystać z nowo powstałych obiektów. Jak więc wygląda proces budowy hali magazynowej i ile czasu może on trwać?

Jakie czynniki wpływają na czas budowy hali magazynowej?

Czas realizacji budowy hali magazynowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj konstrukcji, wielkość obiektu czy wybrane technologie. W przypadku mniejszych hal, o powierzchni do 1000 m2, czas realizacji może wynosić od 3 do 6 miesięcy. Dla większych obiektów, przekraczających 5000 m2, proces ten może się wydłużyć nawet do 12 miesięcy. Ważnym aspektem wpływającym na czas budowy są również formalności związane z uzyskaniem pozwoleń oraz warunki atmosferyczne, które mogą wpłynąć na tempo prac.

Proces budowy hali magazynowej można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie terenu pod inwestycję, które obejmuje m.in. prace ziemne, zagospodarowanie terenu oraz wykonanie infrastruktury technicznej. Następnie przystępuje się do realizacji konstrukcji hali, która może być wykonana z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy konstrukcje modułowe. W kolejnym etapie montowane są poszycia dachowe i ścienne, a także instalacje elektryczne, wentylacyjne czy wodno - kanalizacyjne. Na zakończenie przeprowadza się prace wykończeniowe oraz odbiór techniczny obiektu.

Czy istnieją metody skrócenia czasu budowy hali magazynowej?

W przypadku budowy hal magazynowych istnieje kilka rozwiązań, które mogą skrócić czas realizacji inwestycji. Jednym z nich jest zastosowanie prefabrykatów, czyli gotowych elementów konstrukcyjnych, które są produkowane poza miejscem budowy i dostarczane na plac budowy w celu montażu. Dzięki temu można zaoszczędzić czas na przygotowanie konstrukcji oraz zmniejszyć ryzyko opóźnień spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii modułowej, która polega na łączeniu ze sobą gotowych modułów tworzących całość obiektu. W ten sposób można skrócić czas budowy nawet o 30% w porównaniu do tradycyjnych metod.