Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny z uzębienia psów i kotów?

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny z uzębienia psów i kotów?

Kamień nazębny u zwierząt domowych, takich jak psy i koty, to problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Właściwa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla utrzymania zdrowia naszych czworonożnych przyjaciół. W tym artykule omówimy, dlaczego warto usuwać kamień nazębny z uzębienia psów i kotów oraz jakie są najlepsze metody jego zapobiegania i leczenia.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Kamień nazębny u psów i kotów powstaje na skutek nagromadzenia się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów. Z czasem płytki te mineralizują się, tworząc twardy osad, który jest trudny do usunięcia. Głównymi przyczynami powstawania kamienia nazębnego są niewłaściwa dieta, brak regularnej higieny jamy ustnej oraz predyspozycje genetyczne. Niektóre rasy psów i kotów są bardziej narażone na rozwój kamienia nazębnego ze względu na budowę szczęki oraz skłonność do nadmiernego gromadzenia się śliny.

Konsekwencje zdrowotne dla zwierząt

Kamień nazębny może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych u psów i kotów. Po pierwsze, może powodować zapalenie dziąseł, które jest bolesne i może prowadzić do krwawienia. W dłuższej perspektywie może również prowadzić do chorób przyzębia, takich jak paradontoza, która może skutkować utratą zębów. Ponadto, bakterie obecne w kamieniu nazębnym mogą przedostać się do krwiobiegu zwierzęcia, co może prowadzić do poważniejszych infekcji, takich jak zapalenie serca czy nerek.

Metody zapobiegania i usuwania kamienia nazębnego

Aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego u psów i kotów, konieczne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej naszych pupili. Należy szczotkować ich zęby co najmniej kilka razy w tygodniu, używając specjalnej pasty dla zwierząt oraz szczoteczki o miękkim włosiu. Ważna jest również odpowiednia dieta, bogata w białko i niskokaloryczna, która nie sprzyja tworzeniu się płytki bakteryjnej. Warto także stosować preparaty do płukania jamy ustnej oraz gryzaki czyszczące zęby.

Wizyta u weterynarza i profesjonalne czyszczenie zębów

Jeśli mimo stosowania wyżej wymienionych metod profilaktycznych u naszego pupila pojawi się kamień nazębny, warto udać się do weterynarza specjalizującego się w stomatologii zwierząt. Specjalista może ocenić stan zębów zwierzęcia i zalecić odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach konieczne może być profesjonalne czyszczenie zębów pod narkozą, aby usunąć twardy osad i zapobiec dalszym powikłaniom zdrowotnym. Regularne wizyty kontrolne u weterynarza pomogą również monitorować stan uzębienia naszych czworonożnych przyjaciół i zapewnić im jak najlepszą opiekę.