Artykuł sponsorowany

Czym jest wideorejestrator?

Czym jest wideorejestrator?

Wideorejestratory, potocznie nazywane kamerami samochodowymi, zyskują coraz większą popularność na polskim rynku. Ich głównym zadaniem jest rejestracja obrazu z drogi oraz ewentualnych sytuacji awaryjnych, które mogą przydać się jako dowód w przypadku kolizji czy wypadku. Warto jednak poznać nie tylko podstawowe funkcje wideorejestratorów, ale także ich dodatkowe możliwości oraz aspekty prawne związane z ich używaniem.

Funkcje dodatkowe wideorejestratorów

Wideorejestratory nie służą jedynie do rejestrowania obrazu z drogi – wiele modeli oferuje również dodatkowe funkcje, które mogą być przydatne dla kierowcy. Na przykład, niektóre kamery samochodowe są wyposażone w GPS, dzięki któremu można śledzić przebytą trasę oraz prędkość jazdy. Inne modele mogą posiadać wbudowany akcelerometr, który pozwala na automatyczne zapisanie nagrania w przypadku gwałtownego hamowania czy zderzenia. Często spotykaną funkcją jest także tryb nocny, który umożliwia rejestrację obrazu nawet przy słabym oświetleniu.

Aspekty prawne używania wideorejestratorów

W Polsce używanie wideorejestratorów jest legalne, jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii prawnych związanych z ich eksploatacją. Po pierwsze, zgodnie z przepisami RODO, kierowca ma obowiązek poinformować innych uczestników ruchu o tym, że rejestruje obraz z drogi – można to zrobić za pomocą specjalnej naklejki informującej o obecności kamery. Po drugie, nagrania z wideorejestratora mogą być wykorzystane jako dowód w postępowaniu sądowym czy ubezpieczeniowym, jednak należy pamiętać, że nie zawsze są one rozstrzygające. Warto także wiedzieć, że publikowanie nagrań w internecie może naruszać prawo do prywatności innych osób.

Wybór odpowiedniego wideorejestratora

Na rynku dostępne są różne modele wideorejestratorów, które różnią się między sobą jakością obrazu, funkcjami dodatkowymi oraz ceną. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Po pierwsze, jakość obrazu – im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość nagrania i większa szansa na identyfikację np. numerów rejestracyjnych pojazdów. Po drugie, sposób montażu – najlepiej wybrać model, który można łatwo zamontować na szybie lub lusterku wstecznym. Po trzecie, warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, które mogą być przydatne w codziennej eksploatacji – np. GPS, tryb nocny czy automatyczne zapisywanie nagrań w przypadku zdarzeń drogowych.